PulseAction – recenze by Vinnie - Recenze

PulseAction – recenze by Vinnie

Po několikadenním přemlouvání jsem se rozhodl, že vám tu recenzi přece jen napíšu 🙂 A tak se můžeme společně podívat na jedno velmi povedené fragmovie od jednoho nadějného moviemakera a mého dobrého kamaráda – Matrixe T. Toto fragmovie si nikdo neobjednal ani nebylo nikomu určené, Matrix T pouze sbíral fragy známých hráčů a chtěl nám je ukázat společně se svým uměním zaimponované do muziky, efektů, kamer a všech podobných věcí, které k moviemakingu zkrátka patří. A jak obstál?

Intro:
Intro tohoto kousku je velmi povedené s jednou věcí, která je kladem i záporem zároveň, protože nevíme, kdy začíná a kdy přesně končí. Ač nejsem zastánce Kubismu a Picassovy obrazy se mi také nijak extra nelíbí, tak tohle intro je jako takový kubistický obraz, po částech z něj nic nevidíte, ani si nedáte jediný frame z obrazu dohromady, ale celkově, když se na něj kouknete trošku z dálky, dostanete krásnou iluzi o tom, co nás přibližně čeká a nemine. Až na nepovedené anglické texty (příště dojdi za mnou, ti to aspoň fixnu :-)) se mi intro velice líbilo a nemám mu co vytknout, možná až na moc efektů, ale ne že bych efekty neměl rád. Vy víte že je miluju, jenže ne ty klasické vegasovské, jako je např. vypouklina obrazu uprostřed apod. Intro bych označil za zajímavé a moderně provedené.

Fragpart:
Fragpartů je sice možná víc, ale pojďme se dohodnout, že je shrneme v jeden. Co se týče fragů, tak jména účinkujících zřejmě mluví za vše. Fragy jsou prostě špičkové, ač už jsou některé více či méně známé. Po první části, která je doprovázena stylovou tvrdší hudbou a vyvolává v nás naději, že se to každou chvíli rozjede na plné obrátky, ale po časr dostaneme facku v podobě tichého, možná druhého, intra. Tohle mě asi na celém movie mrzelo nejvíce, po první části, kdy jsem sledoval každý pixel v mém přehrávači, jsem byl rozklepaný a natěšený, co za pecku přijde teď. Nepřišlo bohužel nic, pouze průlet mapami s otřesnou angličtinou, za kterou si Matrix T doma dá pohlavek a na oběd chleba s paštikou místo knedlo-zelo-praso. Adrenalin v nás vyvolaný a touha po odvázané akci je ta tam, a zase nás čeká něco úplně jiného. Po zmíněném průletu začne hrát „tucavá“ písnička, která při svém vzniku určitě byla smýšlena pro ten nejagresivnější timing, co snad může být. Já osobně bych ji využil trošku jinak, ale Matrix T si s ní vyhrál taky moc pěkně a opravdu svůj účel o navození atmosféry splňuje. V tuhle chvíli však přichází druhá facka v podobě zklamání nebo spíše zmatení a to je to, že po krásné akci dělané na timing muzika utichá a objevuje se nápis „pokračování příště“ (v anglickém znění), který jsem vůbec nepochopil. Buď je to moje nízké IQ nebo chyba autora, to si domyslete sami. V další řadě bych zmínil následující prvotřídní akci s Knallerem, která by ale mohla být svižnější bez protahovaného nájezdu, aby si třeba někdo nestihl odejít pro kafe, jako já, ale mohl se dívat. Celý fragpart je moc povedený a je opravdu na co koukat po všech stránkách tvorby, ale od toho píšu recenzi, abych řekl, co se povedlo a co ne. Takže nelíbily se mi zdlouhavé pokusy o kamery, které zatím autor nezvládá, ale věřím, že někomu se líbit budou. Dále se mi nelíbí nesmyslné texty a sekání záběrů, když se to zrovna nejméně hodí, jako když vám doma řeknou ,ať jdete se smetím, zrovna když držíte v ruce mobil a voláte s přítelkyní a k tomu se vám chce na záchod – všichni to známe.

Quality:
Rozlišení 1280×720 s širokoúhlým formátem 16:9 je to nejlepší, co se používá, a autor si dal práci na kvalitě. Všeobecně nemám co vytknout, ale chcete-li vědět, co mému vkusu nesedlo, tak to jsou barvy a myslím si, že na takové velké rozlišení by hra měla vypadat trošku jinak. Nejspíš to je vypnutým antialiasingem, protože hrany zdí jsou nepěkné a přijde mi to takové hranaté, ale to je nejspíš jiným configem nebo nastavením, záleží na vkusu.

Music:
Jedna z nejsilnějších částí movie se autorovi opravdu povedla. První píseň od Roba Zombieho nastavuje opravdu vysokou laťku a to je obrovské plus i mínus, protože autor si na tuhle píseň s videem opravdu pohrál a krásně sedí do obrazu, jenže druhým songem nás zase trošku usadí a leckterý divák se může nudit. Dále zvukové efekty k jednotlivým animacím, apod. – to vše dalo hodně práce a musím to jen pochválit. Celkově je hudební doprovod na jedničku i s malými chybkami. Nedostatek je pouze absence in-game zvuku, který si takové movie zaslouží.

Editting:
Jednoznačně nejrevolučnější, nejspecifičtější a jedinečná práce. Všechny animace, efekty + střetající se kulky mě doslova donutili se zamyslet nad tím, že tohle movie je dělané úplně jinou revoluční a zbrusu novou metodou, která se mi více než líbí. Nemám rád jednu věc, a to je stereotyp. Ten jsem tu neviděl, v dnešní době je těžké přijít s něčím novým, někdo přijde s novým intrem, někdo fragpartem, a někdo má vymazlené outro. Matrixovi se podařilo udělat nové celé movie…Opravdu až na ty texty, některé vegasovské efekty a zoom (až na rozmazané pixely), nemám co vytknout a jsem nadmíru spokojen.

Overall:
Snad jsem na nic nezapomněl a doufám, že se to po mě dalo číst 🙂 Máme tu revoluční počin co se metody moviemakingu týče a věřím, že se leckdo nechá inspirovat. Nebýt ve videu neomalené texty v angličtině, být tam ingame sound, a trošku líp sestříhané sekvence za sebou, no nevím, jestli bych se nemusel třepat a dát vyšší hodnocení než devítku, ale zatím to na to není a třeba někdo další si ji zaslouží. Co říkám dnes a říkat budu stále je, že movie musí plnit jednu úlohu, která je nejdůležitější. Ať je fragpart a intro a muzika jakákoliv, nikdy se divák nesmí pozastavit, video stopnout, podívat se kolik zbývá do konce apod. Proč? Protože movies jsou od toh,o aby nenudily, a bavili od první sekundy až do posledního textu v outru. Matrixovi T se to víceméně povedlo, až na určitá místa. Jediné zklamání bylo, že nedokázal udržet tu vysokou laťku, kterou nastavil na začátku movie a ke konci to už spíše ztrácelo, než přibývalo na autentičnosti.

Intro: 8/10
Fragpart: 7/10
Quality: 8.5/10
Music: 9/10
Editting: 9.5/10
Celkem: 8.9/10

Vinnie

guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments