Pearl Harbor - Válečné filmy

Válečné filmy

Pearl Harbor

Danny (Josh Harnet) a Rafe (Ben Affleck) jsou blízkými přáteli už od dětství a oba milují především létání. Starší z nich – Rafe – se zamiluje do krásné zdravotní sestry Evelyn (Kate Beckinsale), ovšem kvůli jeho odletu do Anglie, kde bude pomáhat s bojem proti Luftwaffe u RAF, se s ní musí rozloučit. Při jedné z bitev jeho hořící letadlo spadne do moře a je ohlášen za mrtvého. Tato událost a lítost nad ztrátou milovaného přítele spolu sblíží Dannyho a Evelyn. Vztahu se nedokážou ubránit a opět začnou žít naplno. Později se však ukáže, že Rafe přežil, když v tom Japonci zaútočí na Pearl Habor…

Pearl Harbor

Z příběhu lze pochopit, že Pearl Harbor je v první řadě romantický film odehrávající se v době velkého válečného konfliktu. To není tak úplně pravda. Romantické části jsou poměrně povedené, do atmosféry zapadají a citlivě prokládají akční scény, tápání americké vlády a přípravu Japonců na útok. Díky tomu vše ubíhá svižně a hlavně nenudí. Když už jste znuděni romantikou, přesně v ten pravý moment se začne rozvíjet druhá stránka filmu a vše spolu dokonale ladí. Samotný útok je až někdy v polovině filmu, ale to čekání rozhodně stojí za to – ohromující efekty, zpomalené záběry, vybuchující lodě a letadla padající k zemi – obrovský rozpočet je zde krásně vidět a mnohé scény si budete pouštět stále dokola. Bez komentáře nemohu nechat ani závěrečný nálet na Tokio. Ten se sice leckomu může zdát trošku přehnaný, ale to už je prostě styl Michaela Baye, který patriotismem ve svých filmech nikdy nešetří. Především je to však opět skvělá podívaná.

Pearl Harbor

Malým problémem filmu jsou některé zbytečné části – rozhodně bych vyškrtl například zápas v boxu, ale dá se to přežít a po drtivou většinu stopáže se budete skvěle bavit. Jak jsem se už zmínil, atmosféra je vskutku parádní a detaily fanouška čtyřicátých let potěší. Kdo má rád filmy odehrávající se v minulosti, trošku romantiky a povedenou akci, Pearl Harbor si zaručeně oblíbí. Ať už je totiž ve filmu jakákoliv scéna, vždy je snad dokonale natočena a ozvučena. Hudební doprovod si vzal na triko Hans Zimmer a jeho práce se nedá hodnotit jinak než na výbornou. Krom vesměs smutných romantických skladeb se dočkáte i nadupaného „Airborne“ motivu.

Pearl Harbor

Z recenze lze vysoudit, že jsem si tento film oblíbil. Je to pravda. Musíte ale vědět, co od něj čekat. V žádném případě to není čistokrevný válečný film. Jeho síla je ve vykreslení války z pohledu lidí, které zasáhla zcela nečekaně a nepřipravené. Díky romantickým částem se navíc s hlavními postavami sblížíte a napjatě jim fandíte. Pokud však chcete něco ve stylu Zachraňte vojána Ryana, tedy maximálně realistickou podívanou, raději se poohlédněte po nějakém jiném snímku. V případě, že očekáváte velkolepý, povedený, skvěle zpracovaný romanticko-válečný film s dobrými hereckými výkony, budete nadšeni.

FragMan (Filmografie.cz) | 15.7.2008

guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments