Olověná vesta - Válečné filmy

Válečné filmy

Olověná vesta

Režisér Stanley Kubrick je bez debat jednou z nejvýraznějších postav americké kinematografie. V roce 1987 natočil jeden ze svých nejlepších kousků, drsný válečný snímek Olověná vesta.

Olověná vesta

Film se odehrává ve dvou stejně dlouhých kapitolách. Jejich hlavním hrdinou je voják Joker. První část (a nutno dodat, že rozhodně lepší) se odehrává ve výcvikovém středisku námořní pěchoty v Jižní Karolíně. Sadistický instruktor Hartman tu psychicky i fyzicky týrá svěřené nováčky. Není to moc hezké pokoukání, vše je totiž brilantně realistické. Ne každý je schopen takový dril přežít a zachovat si zdravé myšlení, což ke konci první kapitoly filmu taky vyplave na povrch.

Olověná vesta

Pokud jste silné nátury, vydržíte a budete se hodně divit, co vás čeká. Druhá kapitola se odehrává na vietnamské frontě. Olověná vesta tu, jak jsem již naznačil, ztrácí oproti první části na kvalitě, přesto se ale celkově jedná o špičkový film, který se svezl na úspěchu podobně laděných (např. Četa nebo Narozen 4. července).

Olověná vesta

Hlavní role vytvořili Matthew Modine, Adam Baldwin a Vincent D´Onofrio. Scénář napsal Stanley Kubrick podle novely Gustava Hasforda. O kvalitách snímku svědčí i jeho vysoké hodnocení uživateli serverů IMDb nebo ČSFD, a také jedna nominace na Oscara za nejlepší scénáristický počin.

Dyler (http://www.filmografie.cz) | 28.7.2008

guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments