Bratrstvo neohrožených - Válečné filmy

Válečné filmy

Bratrstvo neohrožených

Bratrstvo neohrožených je veleúspěšný, desetidílný miniseriál z produkce Stevena Spielberga a Toma Hankse, který sleduje cestu Roty E, 2. praporu, 506. pluku, 101. výsadkové divize. Je natočen podle stejnojmenného románu Stephna E. Ambroseho, který byl založen na stovkách výpovědí s veterány z roty E. Seriál se nesnaží objasnit záměry a plány vyšších velitelů, ale pojednává o řadových vojácích, kteří válčili na Evropském bojišti od Dne D až do pádu Německa. Každý díl je navíc obohacen o výpovědi veteránů.

Příběh mužů z roty E začíná v létě roku 1942 ve výcvikovém táboře Toccoa v Georgii. Prvním velitelem „éčka“ je pedantský kapitán Herbert Sobel, který je při výcviku na své svěřence velice tvrdý až krutý a není za to ani trochu oblíben. Při nácviku boje v terénu je však naprosto neschopný a později je převelen. Na jeho místo nastupuje nadporučík Thomas Meehan. V Den D je však jeho letadlo sestřeleno a velitelem se tak stává poručík Richard Winters. První akcí roty E je útok na postavení čtyř houfnic, ostřelujících vyloďovací pláže Utah a Omaha. Poručík Winters měl k dispozici pouhých 13 mužů a stála proti němu celá německá četa. Útok však proběhl úspěšně a dodnes je vyučován na vojenské akademii ve West Pointu jako jedna z modelových situací.

Bratrstvo neohrožených

V Den D+6 následuje dobývání a následná obrana Carentanu, kde se rota E rovněž vyznamenala. Divize je po několika týdnech těžkých bojů v Normandii stažena zpět do Anglie, kde si doplňuje stavy. Nováčci jsou však nedostatečně vycvičeni a většina jich padne během prvních týdnů, navzdory velké snaze zkušených veteránů udržet je na živu. Spojenci během několika měsíců zatlačí Wehrmacht k Holandsku. Právě v Holandsku je 101. výsadková divize začleněna do složité výsadkové operace „Market garden“, jejímž cílem je prorazit za Rýn do Německa, a uspíšit konec války v Evropě. Operace však končí neúspěchem a paragáni se musejí stáhnout.

16. prosince 1944 začíná největší německá ofensiva na západní frontě, která má zvrátit průběh války. Hitlerovo Německo zahájilo útok Ardenskými lesy, kde je příliš málo spojeneckých jednotek. 101. výsadková, oslabená po krachu v Nizozemsku, je nasazena na obranu města Bastonge. Pro rotu E je to křest ohněm, právě tady se jim hodí jejich tvrdý výcvik. Bez zásob, zimního ošacení, v obklíčení a v horších podmínkách, než si dokážeme představit, bojovali a umírali muži roty E, v jedné z nejnesmyslnějších bitev, která ani jedné ze stran nepřinesla nic pozitivního. 101. divize se však navzdory všemu dokázala udržet a po deseti dnech, bylo obklíčení prolomeno 3. armádou Gen. Pattona.

Bratrstvo neohrožených

Výsadkáři, fyzicky i psychicky vyčerpaní bojem v tak nelidských podmínkách však nebyli staženi z fronty, nýbrž postupovali dále Ardenami do Německa. Dobyli město Foy, udrželi Haguenau… Největším šokem pro muže roty E ale bylo osvobození vyhlazovacího tábora. Major Winters si tehdy napsal: „Pohled na všechny ty lidi ve mne vyvolal pocity, které nedovedu popsat. Teď už vím proč jsem tady!“ Konec války se neodvratně blížil, vedly se většinou jen sporadické boje, a rota E se dostala až do Hitlerova „Orlího hnízda“- luxusního sídla v Alpách, které mu postavili nacisté.

Ani po kapitulaci Německa však rota E neměla klid. Čekalo se, že bude 101. divize nasazena do bojů v Tichomoří. A tak vojáci tráví dny nic neděláním nebo tréninkem fyzičky. Nakonec se dozvěděli, že Japonsko složilo bezpodmínečnou kapitulaci- válka skončila, můžou jet domů.

Bratrstvo neohrožených

Rozpočet celého seriálu se odhaduje okolo 100 milionů a získal šest cen Emmy Awards. Steven Spielberg a Tom Hanks v současné době natáčí další deseti dílný seriál, tentokrát z Tichomoří, s názvem „The Pacifik“.

A na konec nejkrásnější věta, kterou major Winters nezapomene uvést v žádném rozhovoru: „Uchovávám si vzpomínku na den, kdy se mě můj vnuk zeptal: Dědo, byl jsi za války hrdina? A děda odpoví: Ne, ale sloužil jsem v rotě, kde bylo hrdinů plno.“

Tommy | 2.8.2008

guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments