Nepřítel před branami - Válečné filmy

Válečné filmy

Nepřítel před branami

Je rok 1942 a Německá armáda neústupně obsazuje zbytek Evropy. Na východní frontě však naráží na město Stalingrad, které se jí nedaří dobýt. Snímek režiséra Jeana-Jacquese Annauda sleduje příběh vojáka z Uralu – Vasilije Zajceva (Jude Law), díky němuž přišlo ve Stalingradu o život několik desítek německých důstojníků. Němci však i přes neúspěch město chtějí dobýt, neboť se jedná o takové vyřizování účtů Hitlera se Stalinem. Major König (Ed Harris) je vyslán Vasilije zlikvidovat a začíná válka dvou nejlepších odstřelovačů světa.

Nepřítel před branami

Hned úvod vás zaujme strhující atmosférou a skvělými efekty. Pokud jste hráli první díl Call of Duty, pak jistě víte, jak úvodní válečná scéna vypadá. Messerschmidty bez váhání likvidují loďky, kterými jsou v té chvíli bezmocní vojáci Rudé armády dopravováni k přístavu ve Stalingradu, to vše za řevu fanatických komisařů a trestání zrádců, kteří si chtěli zachránit krk dezercí. Samotný Vasilij se nám představí až na Rudém náměstí, kde poprvé ukáže své výborné schopnosti a především zastřelí německého důstojníka přímo během koupele v rozbombardovaném a krví padlých vojínů prosáklém městě. Vasilij se stane hrdinou, o kterém píší všechny noviny na titulních stranách.

Nepřítel před branami

Mezitím se začne rozplétat také romantická linie, kdy se Vasilij snaží za každou cenu ochránit svou starou známou kamarádku Táňu (Rachel Weisz), která se rozhodla také bojovat a pomstít se za svoji rodinu, kterou Němci zabili. O ni má však zájem i komisař Danilov (Joseph Fiennes), přítel Vasilije. Vše je však víceméně psychologické a jedná se spíše o takové dokreslení příběhu, nikoliv hlavní zápletku. Tou je totiž souboj elitních sniperů, kteří si spolu hrají jako kočka a myš. Oba dva se snaží za nejrůznějších prostředků zjistit co nejvíce informací o soupeřově taktice. Tady mi docela dělal problém rozlišení správné strany, ale to byl možná záměr. Majoru Königovi jsem totiž fandil víc.

Moc se mi ale líbila vedlejší postava Nikity Chruščova, kterého ztvárnil skvělý Bob Hoskins. Budil ve mně dojem typického sovětského byrokrata, který se nezdráhá dohánět k sebevraždám neúspěšné důstojníky a pomocí propagandy dostává Vasilije na vrchol. Prohlásí ho totiž za hrdiny hodného následování, aby v ustrašených vojácích vzbudil morálku.

Nepřítel před branami

V tomto filmu nečekejte žádná non-stop jatka ani větší romantiku. Nepřítel před branami je válečné drama jak vyšité a po většinu stopáže se budete bavit nad vzájemným pronásledováním mezi Zajcevem a Königem. Vše ostatní se mi ve filmu zdálo tak nějak navíc nebo do počtu, ale výsledek jako celek se řadí mezi válečné filmy, které jsou povinností pro každého hráče série Call of Duty. Zpracování je výborné (James Horner navíc složil skvělý soundtrack), herecké výkony taktéž a příběh zajímavý. A to je hlavní.

FragMan | 9.8.2008

guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments