Tmavomodrý svět - Válečné filmy

Válečné filmy

Tmavomodrý svět

Právě se datuje rok 1950 a František Sláma (Ondřej Vetchý), bývalý západní letec a válečný hrdina, je nepřítelem lidu. Kdysi elitní stíhač RAF je uvězněn v těžce střežené věznici na Mírově, kde místo s palbou německých letounů bojuje se zápalem plic. Na vězeňské marodce se Sláma setkává se dvěma muži, kteří byli také zavřeni kvůli své minulosti: bývalý esesácký doktor Blaschke a písmomalíř Vilda Houf (Miroslav Táborský) tady vyslechnou Slámův příběh odvahy, přátelství, lásky a zrady…

Tmavomodrý svět

Film Tmavodorý svět je bez debat jedním z nejlepších snímků z porevoluční české kinematografie. V roce 2001 jej za tehdy astronomických 125 milionů natočil Jan Svěrák, scénář napsal jeho otec Zděněk Svěrák. Oba dva už dříve spolupracovali na filmech Kolja (Oscar za nejlepší cizojazyčný film) nebo Obecná škola (nominace na Oscara). Dokonalost filmu podtrhuje skvělá kamera Vladimíra Smutného (Vratné lahve, Mazaný Filip), podmanivá hudba Ondřeje Soukupa a Jaroslava Ježka a výborné herecké výkony Oldřicha Kaisera i Ondřeje Vetchého.

Tmavomodrý svět

Tmavomodrý svět bojoval dokonce o Oscara za nejlepší cizojazyčný film, bohužel v tom samém roce měl premiéru i Pearl Harbor – snímek s podobným námětem. Náš český vyslanec tudíž na předávání cen pohořel. To samé se dá říci i o Českých lvech, kdy nevyhrál ani cenu za nejlepší film (ten putoval k Otesánkovi Jana Švankmajera). Nejnákladnější scénou Tmavomodrého světa je útok Spitfiru na německý vlak. Několik vteřin trvající scéna byla dražší, než celý film Kolja.

Dyler (Filmografie.cz) | 21.7.2008

guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments