Zachraňte vojína Ryana - Válečné filmy

Válečné filmy

Zachraňte vojína Ryana

Deset let starý snímek si získal po celém světě srdce mnoha diváků. A nejen jich. Americká filmová akademie ocenila film Zachraňte vojína Ryana několika Oscary. Jednalo se celkem o pět zlatých plešatých sošek a navíc ještě šest nominací. Steven Spielberg si navíc odnesl cenu za nejlepší režii. Bohužel, dodnes se asi trošku špatně vyrovnává s faktem, že cena za nejlepší film mu unikla díky snímku Zamilovaný Shakespeare, což ale není tak důležité, jako to, co se odehrává v samotném filmu. Hlavní roli v něm skvělým způsobem tvárnil Tom Hanks.

Zachraňte vojína Ryana

Snímek začíná slavnou scénou – vyloděním armády na Omaha Beach a následné nejméně půlhodinové bitvě, která nebere konce. Při prvním shlédnutí mě film naprosto odrovnal svojí atmosférou, Spielberg si s diváky pohrál takovým způsobem, jakoby byli sami vrženi do válečné vřavy. A funguje to naprosto dokonale. Vše tak na vás zanechává velké emoce. Kostra děje ale stojí hlavně na hledání posledního přeživšího vojáka Ryana, jehož tři bratři byli ve 2. světové válce při bojích zabiti a on jediný zůstal naživu. Velení americké armády tak sestaví skupinku několika mužů (jimž velí právě Hanks), aby Ryana našli a bezpečně ho dovedli domů za jeho matkou.

Vedle Hankse si ve snímku zahráli Matt Damon (Dobrý Will Hunting, Bourne Supremacy), Ted Danson (sitcom Cheers), Tom Sizemore (seriál Prison Break), Vin Diesel (xXx, Rychle a zběsile) nebo Giovanni Ribisi (Přátelé).

Zachraňte vojína Ryana

Totálně vás dostane úchvatná kamera, kterou má na svědomí dvorní Spielbergův kameraman, polák Janusz Kaminski, jenž točí vše, co točí i Steven 😉 Výbornou hudbu složil zase dvorní skladatel John Williams, který se podílel třeba na Spielbergově dramatu Mnichov.

O kvalitách snímku mimo jiné svědčí i to, že se na serveru IMDB umístil mezi 250 nejlepšími filmy všech dob, a to na výborném 64 místě.

Dyler (Filmografie.cz) | 12.7.2008

guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments